Velká cena formule 1 Rakouska 28/06-30/06/2024

ZPRÁVA O ZÁVODĚ | F1 Miami 2023

Max Verstappen si zajistil vítězství ve Velké ceně Miami, která byla pátým podnikem mistrovství světa formule 1 2023 a konala se na okruhu Miami International Raceway.

Verstappenův týmový kolega Sergio Perez startoval z pole position a vedl závod na středních pneumatikách, zatímco Verstappen po potížích v kvalifikaci startoval z devátého místa na tvrdých pneumatikách. Na začátku závodu si Perez udržoval vedení před Fernandem Alonsem a Carlosem Sainzem. Ve hře byli také Pierre Gasly a George Russell, ale Lando Norris byl v první zatáčce zezadu zasažen Nyckem de Vriesem a oba jezdci se propadli na konec balíku.

Verstappen se dokázal posunout na šesté místo, když ve čtvrtém kole předjel Leclerca i Magnussena, zatímco Charles Leclerc v jedenácté zatáčce rovněž předjel Magnussena a posunul se na šesté místo. Perez si udržel vedení, na druhém místě byl Alonso a třetí Sainz. Verstappen pokračoval v postupu závodním polem, v devátém kole předjel Russella a Gaslyho a obsadil čtvrté místo.

V 15. kole Verstappen předjel Sainze a Alonsa a získal pro Red Bull vedení 1-2, přičemž Perez stále vedl. Sainz zajel do boxů v 19. kole, ale kvůli chybě při brzdění se opět dostal do hustého provozu. Musel se probojovat před Lewise Hamiltona a Nica Hulkenberga, ale dostal pětisekundovou penalizaci za překročení rychlosti v boxové uličce.

Perez zajel do boxů jako první z jezdců Red Bullu ve 21. kole a jeho rychlá zastávka v boxech trvající 2,2 sekundy umožnila Verstappenovi převzít vedení. Alonso zajel do boxů ve 25. kole po delším stintu na středních pneumatikách a do závodu se vrátil za Sainzem, ale po započtení jeho penalizace před ním. Alonso předjel Sainze v 11. zatáčce a o několik kol později se posunul před Estebana Ocona a získal zpět třetí místo.

Přestože měl Verstappen mnohem starší pneumatiky než Perez, ukázal se být rychlejší a ve 46. kole zajel do boxů. Jeho zastávka v boxech však byla relativně pomalá, trvala 3,1 sekundy, a do závodu se vrátil za svým týmovým kolegou na čerstvých médiích. Perez naproti tomu jel na tvrdých pneumatikách, na kterých absolvoval již 25 kol. Přestože se snažil ze všech sil bránit, Verstappenovi se ho podařilo předjet 10 kol před koncem závodu v 1. zatáčce a s náskokem více než 5 sekund si dojel pro vítězství.

Alonso skončil na třetím místě, následován Russellem a Sainzem. V závěrečných fázích závodu se Hamiltonovi podařil působivý návrat a po předjetí Leclerca a Gaslyho si zajistil šesté místo. Ocon a Magnussen uzavřeli první desítku a bodovali.

V případě dotazů nás kontaktujte. Jsme tu pro vás a jsme připraveni vám odpovědět.