Formula 1 Austrian GP 28/06-30/06/2024

POROČILO O DIRKI | F1 Saudska Arabija 2023

Sergio Perez je na Veliki nagradi Savdske Arabije osvojil zmago, saj je vodil ekipo Red Bull 1-2, Max Verstappen pa je zasedel drugo mesto.

Potem ko je na začetku izgubil pred Aston Martinom Fernanda Alonsa, je Perez do četrtega kroga prevzel vodstvo in se vztrajno oddaljeval od polja, medtem ko se je Verstappen po 15. mestu, ki ga je začel zaradi okvare pogonske gredi v kvalifikacijah, močno opomogel. Verstappen je napredoval na četrto mesto, preden je izkoristil čas varnostnega avtomobila, ki ga je povzročil nasedli Aston Martin Lancea Strolla. Verstappen je nato hitro prehiteval svoje tekmece in se do polovice dirke uvrstil za Pereza.

V zadnjih fazah dirke so bili Red Bulli veliko hitrejši od tekmecev, Verstappen pa je v zadnjem krogu postavil najhitrejši krog. Vendar je Verstappen pri visoki hitrosti poročal o težavah s pogonsko gredjo, kar mu je preprečilo, da bi izzval moštvenega kolega. Perez je na štartu izgubil prednost pred Alonsom na pole position, vendar je Alonso dobil kazen, ker se je v svojem štartnem položaju postavil preveč levo. George Russell je obdržal tretje mesto za Mercedes, prvih pet pa sta dopolnila Carlos Sainz (Ferrari) in Stroll. Lewis Hamilton, ki je začel s trdimi pnevmatikami, je s svojim Mercedesom padel na sedmo mesto.

Charles Leclerc je dirko začel na 12. mestu, potem ko je zaradi zamenjave krmilne elektronike motorja prejel kazen na startu, vendar je v prvem krogu z uporabo mehkih pnevmatik pridobil tri mesta. Verstappen je v uvodnem krogu pridobil dve mesti, k čemur je pripomoglo tudi trčenje Oscarja Piastrija z alpskim vozilom. Alonso je vodil na dirki, dokler ga Perez ni prehitel v 4. krogu, nato pa je mehiški dirkač vztrajno povečeval svojo prednost. Verstappen je do 10. kroga napredoval na 9. mesto, v 12. krogu pa je s sistemom DRS prehitel Hamiltona in zasedel 8. mesto.

Po varnostnem vozilu, ki ga je povzročila Strollova upokojitev, je Perez v bokse pripeljal tiste, ki še niso odpeljali v bokse. Ob ponovnem zagonu je Perez vodil Alonsa, Russella, Verstappena, Sainza, Hamiltona in Leclerca. Verstappen je prehitel Alonsa in Russella ter dosegel drugo mesto, Perez pa je imel 5,6 sekunde prednosti. Čeprav se je Verstappen pritoževal zaradi težav s pogonsko gredjo, je razliko zmanjšal na 4,5 sekunde, preden je Perez začel poročati o dolgem zavornem pedalu. Kljub temu je Perez zdržal in zmagal, Alonso pa je dirko končal na tretjem mestu pred Mercedesovima dirkačema.

Za vsa vprašanja se obrnite na nas. Tu smo za vas in pripravljeni odgovoriti.