Formula 1 Austrian GP 28/06-30/06/2024

POROČILO O DIRKI | F1 Las Vegas 2023

Verstappen je pri 26 letih dosegel svojo šesto zaporedno zmago in 16. zmago na zadnjih 17 dirkah. Na predzadnji dirki sezone je začel z drugega mesta in zmagal. Pérez se je po šestih dirkah vrnil na stopničke.

Las Vegas je po 41-letnem premoru ponovno pozdravil prvenstvo F1. Dirka se je začela v soboto ob 22.00 po lokalnem času, kar je odstopanje od tradicionalnega nedeljskega začetka, ki je bil prvič po Veliki nagradi Južne Afrike leta 1985. Dogodek je pritegnil zvezdniško občinstvo s področja športa in zabave, med katerimi so bili David Beckham, Usain Bolt, Zlatan Ibrahimović, Brad Pitt, Kylie Minogue in Rihanna.

Čeprav je Leclerc osvojil pole position, je bila njegova prednost kratkotrajna. Verstappen je v ostrem boju na startu izrinil Ferrarijevega voznika s steze in prevzel vodstvo. Vendar je bil Nizozemec zaradi tega kaznovan s petimi sekundami kazni. V zadnjem delu dirkalnika so se pojavile težave zaradi številnih trčenj. Fernando Alonso je zdrsnil, Pérez je moral zamenjati krilce, težave pa je imel tudi Carlos Sainz. Čeprav se je Sainz sprva kvalificiral kot drugi, je moral zaradi menjave baterije po treningu in posledične kazni štartati deset mest nižje. Nadaljnji incidenti med dirko so ga potisnili navzdol, imel je težave s pregrevanjem in na koncu končal na šestem mestu..

Na dirki se je v tretjem krogu zgodila drama, saj je Lando Norris iz McLarna strmoglavil, zaradi česar se je začel uporabljati varnostni avto. Verstappen je po ponovnem zagonu obdržal vodstvo, vendar ga je Leclerc še naprej tesno zasledoval. V 16. krogu je imel Verstappen težave s pnevmatikami, kar je Leclercu omogočilo, da ga je prehitel. Verstappen je kazen odslužil v boksih in padel na 11. mesto. V 25. krogu se je spustil v dvoboj z Georgeom Russllom, zaradi česar je prišlo do trčenja in ponovnega posredovanja varnostnega avtomobila. Russell je tokrat prejel kazen petih sekund. Verstappen je po menjavi pnevmatik na dirko ponovno vstopil na petem mestu, Leclerc pa je ohranil svoj položaj v ospredju. Pérez, ki je pred incidentom vodil, je izkoristil prednosti varnostnega avtomobila in si po vrnitvi iz boksov zagotovil drugo mesto ter v 33. krogu napadel Leclerca. Vendar se je Leclerc dva kroga pozneje maščeval in omogočil Verstappnu, da je prehitel Péreza.

Dvanajst krogov pred koncem je Verstappen prehitel Leclerca, ki je kasneje zapletel boj za drugo mesto, saj je v 44. krogu zapeljal s steze in omogočil Pérezu, da si je povrnil položaj. Leclerc je vseeno zmanjšal zaostanek in v zadnjem krogu v dvoboju prehitel Péreza. To je bilo že drugo zaporedno razočaranje za Péreza, potem ko je na prejšnji Veliki nagradi Sao Paula v boju za tretje mesto v zadnjem krogu izgubil proti Alonsu. Svetovno prvenstvo se bo zaključilo prihodnji teden z Veliko nagrado Abu Dabija

Za vsa vprašanja se obrnite na nas. Tu smo za vas in pripravljeni odgovoriti.