Velká cena formule 1 Rakouska 28/06-30/06/2024

ZPRÁVA ZE ZÁVODU | F1 Ázerbájdžán 2023

Ve Velké ceně Ázerbájdžánu, čtvrtém podniku mistrovství světa formule 1 2023, v Baku zvítězil Sergio Perez z Red Bullu.

Perezův týmový kolega Max Verstappen vedl poté, co ve 4. kole předjel vítěze pole position Charlese Leclerca. Těsně po Verstappenově zastávce v boxech však byl vyhlášen safety car, což způsobilo, že se Verstappen propadl na třetí místo, protože jeho soupeři zajeli do boxů pod žlutou barvou. Přestože Verstappen znovu získal pozici nad Leclercem, nedokázal Pereze dostihnout a vypadl z dosahu systému DRS.

Leclerc vedl závod od startu, Verstappen a Perez byli těsně za ním. Na začátku 4. kola předjel Verstappen Leclerca a o dvě kola později i Pereze, čímž se vytvořila dvojice Red Bull 1-2. Mercedes Lewise Hamiltona se potýkal se zrněním pneumatik a těsně před Hamiltonovými boxy ho předjel Aston Martin Fernanda Alonsa.

Verstappen zajel do boxů v 11. kole, protože krátce poté způsobil safety car Nyck de Vries s vozem AlphaTauri. Perez, který před zastávkami v boxech zaostával za Verstappenem, získal výhodu, když zajel do boxů o kolo později za žluté barvy, což umožnilo Perezovi a Leclercovi překonat Verstappena. Ferrari a Aston Martin zdvojily své vozy, což umožnilo Mercedesu George Russella předjet Aston Lance Strolla.

Závod pokračoval ve 14. kole a Perez vedl před Leclercem, Verstappenem, Sainzem, Alonsem, Russellem a Strollem. Verstappen ve třetí zatáčce předjel Leclerca a dostal se na druhé místo, zatímco Stroll krátce poté předjel Russella. Hamilton se posunul na šesté místo poté, co Stroll v páté zatáčce narazil do zdi, a Stroll si dokázal udržet svou pozici i přes Russellovu pozdní zastávku v boxech pro měkké pneumatiky.

Perez si udržel náskok před Verstappenem a po sobotním vítězství ve sprintu si zajistil druhé víkendové vítězství. Leclerc skončil s odstupem třetí, zatímco Sainz udržel Hamiltona na čtvrtém místě. Stroll skončil před Russellem, který si zajistil bod navíc za nejrychlejší kolo v posledním kole.

V závěrečném kole došlo k dramatickému okamžiku, když Esteban Ocon, který startoval se svým vozem Alpine z boxové uličky, musel při zastávce v boxech objíždět lidi přebíhající přes dráhu. Naštěstí se vyhnul jakýmkoli incidentům.

V případě dotazů nás kontaktujte. Jsme tu pro vás a jsme připraveni vám odpovědět.