Formuła 1 GP Austrii 28/06-30/06/2024

RAPORT Z WYŚCIGU | F1 Azerbejdżan 2023

W Baku Sergio Perez z Red Bulla zwyciężył w Grand Prix Azerbejdżanu, czwartej rundzie Mistrzostw Świata Formuły 1 2023.

Kolega z zespołu Pereza, Max Verstappen, prowadził po wyprzedzeniu zdobywcy pole position Charlesa Leclerca na czwartym okrążeniu. Jednak samochód bezpieczeństwa został wezwany tuż po pit-stopie Verstappena, co spowodowało, że spadł na trzecie miejsce, ponieważ jego rywale zjechali na żółto. Pomimo odzyskania pozycji nad Leclercem, Verstappen nie mógł dogonić Pereza i wypadł z zasięgu DRS.

Leclerc prowadził od początku wyścigu, a Verstappen i Perez jechali blisko za nim. Verstappen wyprzedził Leclerca na początku 4 okrążenia, a dwa okrążenia później Pereza, tworząc Red Bull 1-2. Mercedes Lewisa Hamiltona zmagał się z ziarnami opon i tuż przed zjazdem Hamiltona został wyprzedzony przez Astona Martina Fernando Alonso.

Verstappen zjechał do boksu na 11. okrążeniu, gdy Nyck de Vries w AlphaTauri spowodował samochód bezpieczeństwa. Perez, który był za Verstappenem przed pit-stopami, zyskał przewagę, zjeżdżając okrążenie później pod żółtym kolorem, co pozwoliło Perezowi i Leclercowi wyprzedzić Verstappena. Ferrari i Aston Martin podwójnie ustawiły swoje samochody, pozwalając Mercedesowi George'a Russella wyprzedzić Astona Lance'a Strolla.

Wyścig został wznowiony na 14 okrążeniu, a Perez prowadził Leclerca, Verstappena, Sainza, Alonso, Russella i Strolla. Verstappen wyprzedził Leclerca na drugim miejscu na zakręcie 3, a Stroll niedługo potem wyprzedził Russella. Hamilton awansował na szóstą pozycję po tym, jak Stroll uderzył w ścianę na zakręcie 5.

Perez utrzymał przewagę nad Verstappenem, zapewniając sobie drugie zwycięstwo w tym weekendzie po sobotniej wygranej w sprincie. Leclerc zajął odległą trzecią pozycję, a Sainz pokonał Hamiltona na czwartym miejscu. Stroll zakończył wyścig przed Russellem, który zapewnił sobie dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie na ostatnim kółku.

Na ostatnim okrążeniu doszło do dramatu, ponieważ Esteban Ocon, który startował z pit stopu, musiał ominąć ludzi biegnących po pasie podczas pit stopu. Na szczęście udało mu się uniknąć incydentów.

Skontaktuj się z nami w przypadku jakichkolwiek pytań. Jesteśmy tu dla Ciebie i gotowi do odpowiedzi.