Velká cena formule 1 Rakouska 28/06-30/06/2024

ZPRÁVA ZE ZÁVODU | F1 Španělsko 2023

Max Verstappen si připisuje 40. vítězství ve Formuli 1 a už jen jedno mu chybí k tomu, aby vyrovnal počet vítězství legendy Ayrtona Senny. V nedělní Velké ceně Španělska předvedl suverénní výkon, zvítězil stylem start-cíl a zvýšil svůj náskok v šampionátu před druhým Sergiem Pérezem na 53 bodů.

Verstappen suverénně dominoval celým sedmým závodním víkendem. Vyhrál všechny tři tréninky, kvalifikaci a dokázal vést závod od startu až do cíle. Navíc si připsal bonusový bod za nejrychlejší kolo v závodě, které zajel těsně před hrozící penalizací za opakované opuštění trati. I přes možnou penalizaci měl dostatečný náskok, a tak si trest mohl dovolit. Verstappen projel cílem s téměř půlminutovým náskokem.

Zatímco tým Red Bull ovládl všechny závody této sezóny, tým Mercedes se letos poprvé mohl radovat z dvojnásobného zastoupení na stupních vítězů. Šestinásobný vítěz v Barceloně, Lewis Hamilton, dosáhl svého nejlepšího umístění v letošní sezóně, když skončil druhý.

Verstappen si po startu s vypětím sil uhájil první místo před Carlosem Sainzem, který se na okamžik dostal dokonce do čela závodu, ale brzy se vše vrátilo do původních kolejí. V druhé řadě startující Lando Norris a Hamilton se dostali do kontaktu, a pilot McLarenu musel kvůli poškozenému přednímu křídlu zajet do boxů. Zastávka mu trvala více než 17 sekund a naděje na dobrý výsledek byly zmařeny. Nakonec skončil až na sedmnáctém místě.

Zatímco nizozemský jezdec suverénně mířil k třetímu vítězství v Barceloně po letech 2016 a 2022, Hamilton předjel Sainze během třetiny závodu, což se nelíbilo místnímu publiku. A jakmile se Grand Prix dostala do druhé poloviny, Russell také předjel jezdce Ferrari, který se musel vyrovnat s výsledkem sedmého místa, což bylo jeho nejhorším umístěním v letošní sezóně.

Druhý jezdec týmu Red Bull, Sergio Pérez, se v závěru dostal před Sainze a dojel na čtvrtém místě, přestože startoval z jedenácté pozice poté, co ve třetí části kvalifikace ztratil čas po vyjetí mimo trať.

Největší idol španělského publika, Fernando Alonso, se ke svému zklamání od úspěchu vzdálil. Pilot týmu Aston Martin nemohl ani na okamžik pomýšlet na to, že by po deseti letech vyhrál závod formule 1. Po sobotní kvalifikaci, kde skončil devátý s více než sekundovou ztrátou na Verstappena, bylo zřejmé, že rozšíření počtu jeho 32 vítězství nebude možné. Nakonec se čtyřiačtyřicetiletý bývalý šampion musel spokojit s sedmým místem, což bylo jeho nejhorším výsledkem v letošní sezóně. Charles Leclerc, týmový kolega Sainze a vicešampion světa, skončil bez bodů. Po startu z boxové uličky a jedenáctém místě v kvalifikaci dojel na jedenáctém místě.

V případě dotazů nás kontaktujte. Jsme tu pro vás a jsme připraveni vám odpovědět.