Velká cena formule 1 Rakouska 28/06-30/06/2024

ZPRÁVA O ZÁVODĚ | F1 Japansko 2023

Max Verstappen, úřadující mistr světa formule 1, předvedl ve Velké ceně Japonska suverénní výkon, zpečetil vítězství a zajistil svému týmu Red Bull šest závodů před koncem pohár konstruktérů. Nizozemský jezdec předvedl své mistrovství, když v Suzuce porazil Lando Norrise pozoruhodným rozdílem více než 19 sekund. Další jezdec McLarenu, Oscar Piastri, vybojoval třetí místo, čímž si připsal první pódiové umístění v kariéře.

V pouhých 25 letech slavil Verstappen své 13. vítězství v sezóně, čímž rozšířil svůj celkový počet vítězství v kariéře na 48. Zároveň se přiblížil zisku třetího mistrovského titulu v řadě, zejména poté, co v průběhu závodu odstoupil jeho týmový kolega Sergio Pérez. Verstappen má nyní v pořadí šampionátu před mexickým jezdcem náskok 177 bodů. Jeho oslava mistrovského vítězství by se mohla uskutečnit na nadcházející Velké ceně Kataru, která je na programu od 6. do 8. října a kde je na programu další bodovaný sprintový závod.

Verstappenovi se podařilo hodit za hlavu nezdar z pouhého týdne v Singapuru, kde skončil pátý a ukončil rekordní sérii deseti vítězství v řadě. V Japonsku sice čelil počátečním problémům, včetně špatného startu, ale obratně uhájil svůj náskok před vytrvalým úsilím Piastriho a Norrise. V zadní části pole se odehrálo několik incidentů, při nichž Valtteri Bottas, Čou Kuan-jü, Alexander Albon a Esteban Ocon utrpěli během intenzivních soubojů poškození svých vozů. Kvůli úlomkům na trati byl nasazen safety car a Bottas se později srazil s Loganem Sargeantem, kvůli čemuž musel ze závodu odstoupit.

Pérezův závodní den se také zhoršil, když se po předčasné výměně pneumatik propadl na 18. místo a obdržel pětisekundovou penalizaci za porušení pravidel při jízdě za safety carem. Následně se Pérez srazil s Kevinem Magnussenem z týmu Haas, což si vyžádalo výměnu předního křídla. Po návratu do závodu vytlačil Norrise z trati během virtuálního safety caru a nakonec odstoupil. Krátce se vrátil ve 40. kole, aby si odpykal trest za předchozí kolizi, ale nepokračoval.

Verstappen si po celý závod udržoval bezpečný náskok před dvojicí McLarenů. George Russell z Mercedesu se pokusil o strategii s jednou zastávkou místo dvou, ale v průběhu závodu ztrácel a do konce se propadl na sedmé místo. Na stupních vítězů se objevili Norris a Piastri, jejichž pozice se od startu závodu nezměnila. Piastriho úspěch byl obzvláště pozoruhodný, protože si zajistil umístění na stupních vítězů ve své premiérové sezóně v královské automobilové třídě. Charles Leclerc z Ferrari vybojoval čtvrté místo, zatímco Júki Cunoda z týmu AlphaTauri skončil dvanáctý, mimo bodované pozice.

V případě dotazů nás kontaktujte. Jsme tu pro vás a jsme připraveni vám odpovědět.