Formula 1 GP Ausztria 28/06-30/06/2024

RACE REPORT | F1 Japan 2023

Max Verstappen, a Forma-1 regnáló világbajnoka fölényes teljesítményt nyújtott a Japán Nagydíjon, amivel megpecsételte a győzelmet, és hat futammal a vége előtt bebiztosította Red Bull-csapata számára a konstruktőri kupát. A holland pilóta megmutatta rátermettségét, amikor figyelemre méltó, több mint 19 másodperces előnnyel győzte le Lando Norrist Szuzukában. Egy másik McLaren-pilóta, Oscar Piastri szerezte meg a harmadik helyet, ezzel pályafutása első dobogós helyezését érte el.

Verstappen mindössze 25 évesen ünnepelte 13. győzelmét a szezonban, amivel 48 győzelemre növelte pályafutása összesített eredményét. Egyúttal közelebb került ahhoz, hogy megszerezze zsinórban harmadik bajnoki címét, különösen azután, hogy csapattársa, Sergio Pérez a futam közben visszalépett. Verstappen immár 177 pontos előnnyel vezet a mexikói pilóta előtt a bajnoki tabellán. Bajnoki győzelmét a közelgő, október 6. és 8. között megrendezésre kerülő Katari Nagydíjon ünnepelheti meg, ahol egy további pontszerző sprintverseny is napirenden van.

Verstappennek sikerült maga mögött hagynia az alig egy héttel ezelőtti szingapúri kudarcot, ahol az ötödik helyen végzett, és véget vetett a tíz egymást követő győzelemig tartó rekord sorozatának. Bár Japánban a korai kihívásokkal kellett szembenéznie, többek között egy rossz rajtot követően, ügyesen megvédte vezető helyét Piastri és Norris kitartó erőfeszítéseivel szemben. A mezőny hátsó részében több incidens is kibontakozott, Valtteri Bottas, Zhou Kuan-yu, Alexander Albon és Esteban Ocon sérüléseket szenvedett autójában az intenzív csaták során. A pályán lévő törmelékek miatt a biztonsági autót bevetették, Bottas pedig később összeütközött Logan Sargeant-tel, aki így kénytelen volt feladni a versenyt.

Pérez versenynapja is rosszabbra fordult, mivel egy korai kerékcserét követően a 18. helyre esett vissza, és öt másodperces büntetést kapott egy szabályszegésért, miközben a biztonsági autót követte. Ezt követően Pérez összeütközött a Haas versenyzőjével, Kevin Magnussennel, ami egy első szárnycserét tett szükségessé. A versenybe visszatérve egy virtuális biztonsági autós időszak alatt letaszította Norrist a pályáról, mielőtt végül kiesett. A 40. körben rövid időre visszatért, hogy letöltse a korábbi ütközésért kapott büntetését, de nem folytatta a versenyt.

Verstappen a verseny során végig biztos vezetést tartott a McLaren duó előtt. A Mercedes versenyzője, George Russell két helyett egykiállásos stratégiával próbálkozott, de a verseny előrehaladtával egyre inkább veszített a tempóból, és a végére a hetedik helyre csúszott vissza. A dobogóra Norris és Piastri állhatott fel, pozíciójuk nem változott a futam rajtjához képest. Piastri teljesítménye különösen figyelemre méltó volt, mivel a királykategóriában debütáló szezonjában szerzett dobogós helyezést. A Ferrari versenyzője, Charles Leclerc a negyedik helyet szerezte meg, míg az AlphaTauri versenyzője, Júki Cunoda a pontszerző helyeken kívül, a tizenkettedik helyen végzett.

Bármilyen kérdéssel forduljon hozzánk. Itt vagyunk az Ön számára, és készek vagyunk válaszolni.