Velká cena formule 1 Rakouska 28/06-30/06/2024

ZPRÁVA O ZÁVODĚ | F1 Katar 2023

Mistr světa formule 1 Max Verstappen opět prokázal svou dominanci a vyhrál Velkou cenu Kataru, což bylo jeho 14. vítězství v sezóně v 17. závodě.

Nizozemský jezdec Red Bullu pokračoval v úspěšném víkendu na okruhu v Losailu, kde si předtím zajistil pole position v kvalifikaci a druhé místo v sobotním sprintu a potvrdil tak svůj třetí titul mistra světa. Jezdci McLarenu doplnili stupně vítězů a zakončili tak další úspěšný víkend týmu. Australský nováček v F1 Oscar Piastri obsadil po triumfu v sobotním závodě druhé místo a potvrdil tak svou sílu po třetím místě v předchozím závodě v Japonsku. Jeho týmový kolega Lando Norris si připsal třetí pódiové umístění v řadě, které zahrnuje druhá místa v Suzuce a Singapuru.

Lewis Hamilton, který naposledy triumfoval v roce 2021, se pokusil ohrozit Verstappenovu pozici, ale jeho šance byly zmařeny krátce po startu, když se ocitl na třetím místě za svým týmovým kolegou Georgem Russellem. V první zatáčce došlo k nešťastné kolizi obou britských jezdců o druhé místo a sedminásobný mistr světa a obhájce titulu z loňské Velké ceny Kataru byl nucen závod předčasně ukončit. Russell však dokázal pokračovat a postupně se propracoval až na čtvrté místo.

Závod měl sice několik zastávek v boxech kvůli problémům s pneumatikami, ale Verstappen si až do konce udržoval jistý náskok. Důvodem těchto zastávek byly obavy z nadměrného opotřebení pneumatik v místních podmínkách. Organizátoři rozhodli, že jezdci mohou na jedné sadě pneumatik ujet maximálně 18 kol. Vzhledem k 57 kolům závodu byla tato podmínka klíčová a její nesplnění by znamenalo vyřazení.

Verstappen navíc zajel nejrychlejší kolo závodu a jistě si zajistil vítězství, zatímco jeho týmový kolega Sergio Pérez se potýkal s problémy mimo trať a opakovaně dostával penalizace za nedovolené výjezdy. Pérez nakonec obsadil deváté místo, což bylo výrazně horší než jeho nedávné výkony.

V případě dotazů nás kontaktujte. Jsme tu pro vás a jsme připraveni vám odpovědět.