Formula 1 Austrian GP 28/06-30/06/2024

POROČILO O DIRKI | F1 Katar 2023

Svetovni prvak formule 1 Max Verstappen je z zmago na Veliki nagradi Katarja še enkrat dokazal svojo prevlado, saj je na svoji 17. dirki dosegel že 14. zmago v sezoni.

Nizozemski dirkač Red Bulla je nadaljeval uspešen konec tedna na dirkališču Losail, kjer si je pred tem v kvalifikacijah zagotovil pole position, na sobotni sprinterski dirki pa drugo mesto in potrdil svoj tretji naslov svetovnega prvaka. Dirkača McLarna sta se pridružila stopničkam, s čimer se je končal še en uspešen konec tedna za ekipo. Avstralski novinec v F1 Oscar Piastri je po zmagi na sobotni dirki zasedel drugo mesto in potrdil svojo moč po tretjem mestu na prejšnji dirki na Japonskem. Njegov moštveni kolega Lando Norris je dosegel tretje zaporedne stopničke, med katerimi sta tudi drugi mesti v Suzuki in Singapurju.

Lewis Hamilton, ki je nazadnje zmagal leta 2021, je poskušal ogroziti Verstappnov položaj, vendar so bile njegove možnosti onemogočene kmalu po startu, ko se je znašel na tretjem mestu za svojim moštvenim kolegom Georgeem Russllom. V prvem ovinku je prišlo do nesrečnega trčenja med britanskima dirkačema za drugo mesto, sedemkratni svetovni prvak in branilec naslova z lanske Velike nagrade Katarja pa je bil prisiljen predčasno končati dirko. Russell pa je lahko nadaljeval in se postopoma prebijal do četrtega mesta.

Na dirki je bilo zaradi težav s pnevmatikami nekaj postankov v boksih, vendar je Verstappen do konca ohranil samozavestno vodstvo. Razlog za te postanke je bila zaskrbljenost zaradi prevelike obrabe pnevmatik v lokalnih razmerah. Organizatorji so se odločili, da lahko vozniki z enim kompletom pnevmatik prevozijo največ 18 krogov. Glede na 57 krogov dirke je bil ta pogoj ključnega pomena in njegovo neizpolnjevanje bi pomenilo izločitev.

Verstappen je postavil tudi najhitrejši krog dirke in si zagotovo zagotovil zmago, medtem ko se je njegov moštveni kolega Sergio Pérez spopadal s težavami zunaj steze in večkrat prejel kazni zaradi nedovoljenih izstopov. Pérez je na koncu zasedel deveto mesto, kar je bilo bistveno slabše od njegovih zadnjih predstav.

Za vsa vprašanja se obrnite na nas. Tu smo za vas in pripravljeni odgovoriti.