Velká cena formule 1 Rakouska 28/06-30/06/2024

ZPRÁVA ZE ZÁVODU | F1 USA 2023

Max Verstappen triumfoval ve Velké ceně USA a získal své 50. vítězství ve formuli 1. Šestadvacetiletý jezdec Red Bullu porazil svého hlavního rivala Lewise Hamiltona z Mercedesu o 2,225 sekundy. Třetí skončil Lando Norris z McLarenu, pro kterého to byl stý start v šampionátu. Hamilton však nemohl slavit druhé místo, protože byl diskvalifikován kvůli problémům s vozem, a stejný osud potkal i šestého Charlese Leclerca.

Max Verstappen, trojnásobný mistr světa, si v Austinu připsal třetí vítězství v řadě, čímž s 15 vítězstvími v této sezoně vyrovnal svůj vlastní rekord z loňského roku. Navázal tak na svůj triumf v předchozím sprintu a ovládl 13 z posledních 14 hlavních závodů. Tímto výsledkem se Max Verstappen stal teprve pátým jezdcem v historii, který dosáhl 50 vítězství ve Formuli 1, čímž se přiblížil slavnému Francouzi Alainu Prostovi, který má na kontě 51 triumfů.

Charles Leclerc z Ferrari odstartoval do závodu z prvního místa, ale rychle ztratil pozici na trati. Na startu ho předjel Lando Norris a později i Lewis Hamilton. Max Verstappen se po startu ze šestého místa rychle posunul o dvě místa dopředu a obsadil třetí místo. V průběhu závodu, od 17. kola, začali jezdci na předních místech zajíždět do boxů pro nové pneumatiky.Verstappen se rozhodl pro střední směs a bylo jasné, že plánuje ještě jednu zastávku. Lando Norris zvolil tvrdé pneumatiky. Na trati zůstal pouze Lewis Hamilton, který měl stále větší problémy s přilnavostí. Mercedes ho ve 20. kole stáhl do boxů a vrátil ho na trať za Verstappenem.

Ve 28. kole Max Verstappen zaútočil na Lando Norrise a ujal se vedení. Norris rychle ztrácel na Verstappena a o sedm kol později zajel podruhé do boxů pro nové pneumatiky. Verstappen a Hamilton učinili totéž krátce poté. Deset kol před koncem činil rozdíl mezi prvními třemi jezdci pouhých šest sekund.Verstappen nahlásil svým mechanikům problémy s brzdami a požádal je, aby ho při brzdění nerušili.

Sedm kol před koncem se Lewis Hamilton posunul na druhé místo a začal snižovat odstup na Maxe Verstappena. V závěru se dokonce přiblížil na méně než dvě sekundy. Max Verstappen však tlak ustál a vedení udržel až do cíle. Mistrovství světa pokračuje příští týden Velkou cenou Mexika.

V případě dotazů nás kontaktujte. Jsme tu pro vás a jsme připraveni vám odpovědět.