Formula 1 Austrian GP 28/06-30/06/2024

POROČILO O DIRKI | F1 ZDA 2023

Max Verstappen je zmagal na Veliki nagradi ZDA in dosegel svojo 50. zmago v formuli 1. 26-letni voznik Red Bulla je svojega glavnega tekmeca Lewisa Hamiltona iz Mercedesa premagal za 2,225 sekunde. Tretji je bil Lando Norris iz McLarna, za katerega je to bil stoti nastop v prvenstvu. Vendar Hamilton ni mogel slaviti drugega mesta, saj je bil zaradi težav z avtomobilom diskvalificiran, enaka usoda pa je doletela tudi šestouvrščenega Charlesa Leclerca.

Max Verstappen, trikratni svetovni prvak, je v Austinu osvojil tretjo zaporedno zmago in s 15 zmagami v tej sezoni izenačil svoj lanski rekord. Sledil je tudi zmagoslavju na prejšnji sprinterski dirki in prevladal na 13 od zadnjih 14 glavnih dirk. S tem rezultatom je Max Verstappen postal šele peti dirkač v zgodovini, ki je dosegel 50 zmag v formuli 1, s čimer se je približal slavnemu Francozu Alainu Prostu, ki ima 51 zmag.

Ferrarijev dirkač Charles Leclerc je dirko začel s prvega mesta, vendar je hitro izgubil položaj na stezi. Na startu ga je prehitel Lando Norris, pozneje pa ga je prehitel še Lewis Hamilton. Max Verstappen se je po štartu s šestega mesta hitro prebil dve mesti naprej in zasedel tretje mesto. Med dirko, od 17. kroga naprej, so se dirkači v ospredju začeli ustavljati v boksih za nove pnevmatike. Verstappen se je odločil za srednjo zmes in jasno je bilo, da načrtuje še en postanek. Lando Norris je izbral trde pnevmatike. Na stezi je ostal le Lewis Hamilton, ki pa je imel vse več težav z oprijemom. Mercedes ga je v 20. krogu umaknil v bokse in ga vrnil na stezo za Verstappnom.

V 28. krogu je Max Verstappen napadel Lando Norrisa in prevzel vodstvo. Norris je hitro izgubljal prednost pred Verstappnom in sedem krogov pozneje je že drugič zapeljal v bokse po nove gume. Verstappen in Hamilton sta kmalu zatem storila enako. Deset krogov pred koncem je bila razlika med prvimi tremi dirkači le še šest sekund. Verstappen je svojim mehanikom sporočil težave z zavorami in jih prosil, naj ga pri zaviranju ne motijo.

Sedem krogov pred koncem se je Lewis Hamilton prebil na drugo mesto in začel zmanjševati zaostanek za Maxom Verstappnom. Na koncu se je celo približal na manj kot dve sekundi. Vendar je Max Verstappen zdržal pritisk in vodstvo zadržal do cilja. Svetovno prvenstvo se nadaljuje prihodnji teden z veliko nagrado Mehike.

Za vsa vprašanja se obrnite na nas. Tu smo za vas in pripravljeni odgovoriti.