Velká cena formule 1 Rakouska 28/06-30/06/2024

ZPRÁVA O ZÁVODĚ | F1 United Kingdom 2023

Max Verstappen zvítězil ve Velké ceně Velké Británie, kde triumfoval před místními favority Lando Norrisem a Lewisem Hamiltonem, a upevnil si tak svou pozici v boji o titul mistra světa F1.

Závod začal Norris, který potěšil 160 000 diváků tím, že v první zatáčce sebral vedení pomaleji startujícímu Verstappenovi. Jezdec Red Bullu však svou pozici po pěti kolech rychle získal zpět.Závod nabral nečekaný směr ve 33. kole, kdy byl nasazen Safety Car kvůli ohnivé poruše motoru v Haasu Kevina Magnussena. Díky tomuto zvratu událostí se Verstappenův náskok snížil, ale odhodlaný Nizozemec dokázal zachovat klid a zajistil si šesté vítězství v řadě a sedmé vítězství z deseti závodů konaných v této sezóně.

Tímto triumfem Verstappen zvýšil svůj náskok na 99 bodů před svým týmovým kolegou z Red Bullu Sergiem Perezem, který po katastrofální kvalifikaci bojoval o šesté místo. Norris, který prokázal neochvějnou houževnatost, ustál Hamiltonovu neúnavnou stíhací jízdu a zajistil si druhé místo, přestože sedminásobný mistr světa měl výhodu rychlejších měkkých pneumatik. Populární britské duo doplnilo dobře hodnocené umístění na stupních vítězů v poměru 2-3 za Verstappenem.

Oscar Piastri při své snaze o první pódium v F1 nešťastně prohrál s Hamiltonem během Safety Caru. Přesto se jezdec McLarenu úspěšně ubránil Georgi Russellovi, který pilotoval Mercedes s měkčími pneumatikami, a zajistil si chvályhodné čtvrté místo. Za Perezem se umístil Fernando Alonso z Aston Martinu, který vybojoval sedmé místo, zatímco Alex Albon zaujal tím, že předstihl dvojici jezdců Ferrari Charlese Leclerca a Carlose Sainze, čímž získal další body pro Williams.

Navzdory obavám z možného narušení závodu ze strany aktivistické skupiny Just Stop Oil, která již dříve hrozila narušením závodu v Silverstone, se neopakovaly žádné incidenty podobné protestu z roku 2022, kdy se aktivistům podařilo proniknout na trať během úvodního kola.

V případě dotazů nás kontaktujte. Jsme tu pro vás a jsme připraveni vám odpovědět.