Formula 1 Austrian GP 28/06-30/06/2024

Poročilo o dirki | F1 Velika Britanija 2023

Max Verstappen je zmagal na Veliki nagradi Velike Britanije, premagal lokalna favorita Lando Norrisa in Lewisa Hamiltona ter utrdil svojo željo po naslovu svetovnega prvaka F1.

Dirka se je začela z Norrisom, ki je navdušil 160.000-glavo množico in v prvem zavoju prevzel vodstvo od počasi štartajočega Verstappna. Vendar si je Red Bullov dirkač pet krogov pozneje hitro povrnil položaj.Dirka se je nepričakovano zasukala v 33. krogu, ko je bil zaradi ognjene okvare motorja v dirkalniku Haas Kevina Magnussena uporabljen varnostni avto. Ta preobrat je omogočil, da se je Verstappenova prednost zmanjšala, vendar je odločni Nizozemec uspel ohraniti mirno kri in si zagotovil šesto zaporedno zmago ter sedmo zmago na desetih dirkah v tej sezoni.

S tem zmagoslavjem je Verstappen povečal svojo prednost na 99 točk pred moštvenim kolegom iz Red Bulla Sergiom Perezom, ki se je po katastrofalnih kvalifikacijah boril in končal na šestem mestu. Norris, ki je pokazal neomajno odpornost, je zadržal Hamiltonovo neusmiljeno zasledovanje in si zagotovil drugo mesto, čeprav je imel sedemkratni svetovni prvak prednost hitrejših mehkih pnevmatik. Priljubljeni britanski dvojec je za Verstappnom na stopničkah končal z dobro sprejetim izidom 2-3.

Oscar Piastri je nesrečno zgrešil svojo prvo uvrstitev na stopničke v F1, saj je med varnostnim vozilom izgubil proti Hamiltonu. Kljub temu se je dirkač McLarna uspešno ubranil Georgea Russella, ki je pilotiral Mercedes z mehkejšimi gumami, in si zagotovil pohvalno četrto mesto. Za Perezom je Fernando Alonso iz Aston Martina osvojil sedmo mesto, Alex Albon pa je navdušil s tem, da je prehitel Ferrarijevo dvojico Charles Leclerc in Carlos Sainz ter Williamsu prinesel dodatne točke.

Kljub pomislekom glede morebitnih motenj s strani aktivistične skupine Just Stop Oil, ki je že pred tem grozila, da bo prekinila dirko v Silverstonu, se incidenti, podobni protestu iz leta 2022, ko je aktivistom med uvodnim krogom uspelo vdreti na stezo, niso ponovili.

Za vsa vprašanja se obrnite na nas. Tu smo za vas in pripravljeni odgovoriti.