Formuła 1 GP Austrii 28/06-30/06/2024

RAPORT Z WYŚCIGU | F1 Wielka Brytania 2023

Max Verstappen zwyciężył w Grand Prix Wielkiej Brytanii, triumfując nad lokalnymi faworytami Lando Norrisem i Lewisem Hamiltonem, umacniając swoją kandydaturę do mistrzostwa świata F1.

Wyścig rozpoczął się od tego, że Norris zachwycił wypełnioną po brzegi 160-tysięczną publiczność, odbierając prowadzenie wolno startującemu Verstappenowi na zakręcie 1. Jednak kierowca Red Bulla szybko odzyskał swoją pozycję pięć okrążeń później. Wyścig przybrał nieoczekiwany obrót na 33. okrążeniu, kiedy samochód bezpieczeństwa został uruchomiony z powodu ognistej awarii silnika w Haasie Kevina Magnussena. Taki obrót wydarzeń pozwolił Verstappenowi na zmniejszenie przewagi, ale zdeterminowany Holender zdołał zachować spokój, zapewniając sobie szóste zwycięstwo z rzędu i siódme zwycięstwo z dziesięciu wyścigów rozegranych w tym sezonie.

Dzięki temu triumfowi Verstappen powiększył swoją przewagę do 99 punktów nad kolegą z zespołu Red Bulla, Sergio Perezem, który po fatalnej sesji kwalifikacyjnej walczył o szóste miejsce. Norris, wykazując się niezachwianą odpornością, powstrzymał nieustępliwy pościg Hamiltona, aby zapewnić sobie drugie miejsce, mimo że siedmiokrotny mistrz świata miał przewagę szybszych miękkich opon. Popularny brytyjski duet uplasował się na podium na pozycji 2-3 za Verstappenem.

Oscar Piastri niefortunnie zaprzepaścił swoją szansę na pierwsze podium w F1, przegrywając z Hamiltonem podczas Safety Cara. Niemniej jednak, kierowca McLarena z powodzeniem pokonał George'a Russella, który pilotował Mercedesa wyposażonego w bardziej miękkie opony, i zapewnił sobie godne pochwały czwarte miejsce. Za Perezem uplasował się Fernando Alonso z Aston Martina, który zajął siódmą pozycję, podczas gdy Alex Albon zaimponował, wyprzedzając parę Ferrari Charlesa Leclerca i Carlosa Sainza, zdobywając dodatkowe punkty dla Williamsa.

Pomimo obaw o potencjalne zakłócenia ze strony grupy aktywistów Just Stop Oil, którzy wcześniej grozili zakłóceniem wyścigu na Silverstone, nie powtórzyły się żadne incydenty podobne do protestu z 2022 roku, kiedy aktywistom udało się naruszyć tor podczas okrążenia otwierającego.

Skontaktuj się z nami w przypadku jakichkolwiek pytań. Jesteśmy tu dla Ciebie i gotowi do odpowiedzi.